Montaż wkładu kominowego krok po kroku
Montaż wkładu kominowego może nie wydawać się trudnym zadaniem, jednak najlepiej powierzyć je specjalistom. Nie tylko pomogą oni dobrać najlepszy rodzaj wkładu, ale też zamontują go tak, by odprowadzanie spalin z domu było w 100% skuteczne. Jak przebiega montaż wkładu kominowego i co warto o nim wiedzieć?
Jak montuje się wkład kominowy?
O ile nowe kominy zazwyczaj budowane są tak, by umieścić w nich wkład bez większych problemów, o tyle starsze, przeznaczone do remontu, często mają zbyt wąski otwór. W tym drugim przypadku, przed rozpoczęciem prac montażowych, konieczne jest frezowanie komina, czyli poszerzanie i oczyszczanie otworu.
Właściwy montaż wkładu kominowego rozpoczyna się od rozkucia komina w miejscu, gdzie ma być podłączony kocioł. Dopiero wtedy można zabrać się za wprowadzanie kolejnych odcinków wkładu od góry komina, jeden po drugim. Do tego celu używa się sznura z poprzeczką, który powinien zostawać naprężony. Niezwykle istotne jest to, by kolejne łączenia były szczelne, a kielichy zamontowane tak, aby nie skropliny nie miały możliwości się w nie dostać. Po wprowadzeniu całego wkładu łączy się go z kotłem za pomocą trójnika. Ostatnim krokiem jest montaż wyczystki i nasady.
Dlaczego montaż wkładu lepiej zlecić profesjonalistom?
Jak już zostało wspomniane – przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Poprawnie zamontowany wkład zapewnia szczelność komina. Skorzystanie z pomocy specjalistów to też zadbanie o własne bezpieczeństwo podczas prowadzenia prac na wysokości – mają oni ogromne doświadczenie i sprzęt, dzięki któremu poszczególne kroki montażowe mogą wykonywać efektywnie, minimalizując zagrożenie dla zdrowia czy życia. Pomoc fachowców jest nieoceniona zwłaszcza w przypadku uszczelniania starych kominów, których stan pozostawia wiele do życzenia. Jeśli komin będzie wymagał przeprowadzenia dodatkowych prac lub nie nadawał się do użytkowania, z pewnością poinformują oni o tym swojego klienta.